Skip to content

  • Domov
  • O nás
  • Časopis Burič
  • Kubík
  • Distribúcia
  • Pridaj sa
  • Kontakt

Cacerolazo a mobilizácia mjanmarských punx

Posted on 30/04/2021 - 18/05/2021 by zdola

Od 1. februára, kedy armáda uskutočnila vojenský puč v Mjanmarsku (tiež známom ako Barma), sa protesty nezastavili. K dnešnému dňu bolo zavraždených viac ako 500ľudí, tisíce väznených, zranených a neznámy počet nezvestných. Medzi tisíckami ľudí, ktorí sa denne mobilizujú, vynikajú punkové kolektívy, ktoré od prvej minúty dávajú všetko do toho, aby sa organizovali. Ich odvaha má však aj daň; väzňov, zranených a zavraždených.
Punkáči vytvorili kolektív s názvom Cacerolazo, ktorý rovnako ako v Čile vzdáva hold nasratému búchaniu hrncami a panvícami. Každú noc tak znie kovový a ostrý zvuk ako zvuková stopa revolty. Označuje pulz odporu a pripomína si stovky úmrtí, ktoré tu vojenská čižma zanechala.
Prvú punkovú sériu vedú kapely The Outcast, The Rebel Riot, Kultureshock a The Slingshot. Za nimi proti represívnej polícii stojí dav mladých s farebnými vlasmi, ošúchanými riflami a vybíjanými bundami. Hlasno odsudzujú systematické porušovanie ľudských práv.
Napriek tomu, že si vojenská junta vybudovala silnú kontrolu nad komunikáciou, zasahujúc do celoštátnej televízie, internetu a iných médií, niekoľkým punkovým a antifašistickýmn kolektívom sa podarilo porušiť prísnu vojenskú cenzúru a aktívne informovalo svet prostredníctvom svojich účtov na Facebooku.
Takto sme sa dozvedeli, že iniciatíva Food Not Bombs zostala aktívna a počas protestov dodávala jedlo tým, ktorí to najviac potrebovali.
Ale tiež to, že bola tvrdo potlačená násilím. Jeden z dobrovoľníkov, 24-ročný Japan Gyi, spevák hudobnej skupiny The Outcast, musel byť 14. marca hospitalizovaný po streľbe, ktorá mu zranila pravú ruku.
K udalostiam došlo v meste Hlaing Thar Yar, významnej robotníckej štvrti a priemyselnej enkláve s veľkým zastúpením čínskych tovární, nachádzajúcich sa v západnej časti mesta Yangon. Sektor je jednou z najväčších obcí v krajine a zároveň jednou z najľudnatejších obcí, preto je epicentrom protestov. Pre svoj strategický význam bol režim krutý k svojim obyvateľom. V jediný deň, došlo k 50 úmrtiam a stovkám zranených. V ďalší krvavý deň, ku ktorému došlo 27. marca, bolo zaznamenaných 100 úmrtí vrátane maloletých a väčšina osôb bola postrelená do hornej časti tela – vrátane hlavy.

*
Dejiny represie a smrti
Armáda uskutočnila štátny prevrat 1. februára. Argumentovala to údajným podvodom vo voľbách z 8. novembra 2020, keď strana Národnej ligy za demokraciu (NLD) premiérky Aung San Su Ťij (Nobelovu cena za mier), získala veľkú väčšinu (viac ako 80% hlasov).
Od tohto okamihu bola Aung San Su Ťij zadržaná v jej dome a zvyšok strany (vrátane členov parlamentu) sa skrýva. Barma dosiahla svoju nezávislosť až v roku 1948, po dlhej koloniálnej vláde Britského impéria. Jej vývoj ako nezávislého národa bol dosť dramatický, plný politického a etnického násilia a masakrov proti civilnému obyvateľstvu. Počas prvých rokov mala socialistickú vládu, ale v roku 1962 puč priniesol vojenskú kastu k moci a to trvá takmer 60 rokov. Voľby z 8. novembra 2020 boli druhé, ktoré sa uskutočnili otvorene. Národná liga za demokraciu (NLD), je stredoľavý konglomerát s pseudo-socialistickým podtextom, založená v roku 1988 a vládnucou stranou od roku 2015. Aung San Su Ťij je jej historickou vodkyňou, ktorá sa po dlhom exile
vracia do Barmy viesť protesty za demokratizáciu krajiny. Po návrate bola viackrát v domácom väzení.

Zdieľaj: on Twitter on Facebook on Google+

Posted in ČlánkyTagged Mjanmarsko, Myanmar

Navigácia v článku

História anarchistického 1.mája
Anarchosyndikalistický špeciál časopisu Burič

Priama akcia

Karmína

Proti fašizmu

Bod obratu

Klub

Kundy Crew

Das antena rot

Hogwash

Kozmos

Apart

AFED

KPK

ABC

Zádruha

Anarchistický festival knihy

 

RSS Kapitál

  • Editoriál 21/06/2022
    Je len málo pojmov, ktoré v súčasnosti vzbudzujú toľko podozrievavosti, alergických reakcií, potlačených tráum, ale zároveň i nádejí, ako vyvlastnenie. V politicko- ekonomickom systéme, ktorý chápe vlastníctvo ako extenziu osoby, je vyvlastnenie obdobou amputácie. Tento pojem a právny inštitút naša ústava (čl. 20) síce stále rozpoznáva ako legálny, ale v spoločnosti nikdy celkom neprestal byť […]
  • Významné investície pre koho? 21/06/2022
    Vyvlastňovanie Bratislavy cez development „V Bratislave mohol nastať významný boom, tieto investície mohli skokovo posunúť hlavné mesto dopredu,“  tak sa na konci roku 2017 pre časopis Trend vyjadril vtedajší podpredseda vlády pre investície, Peter Pellegrini, keď na brífingu zverejnili rozhodnutie spoločnosti J&T a HB Reavis stiahnuť žiadosť o osvedčenie o štatúte významnej investície pre svoje projekty […]
  • Možnosti vyvlastnenia pamiatok 21/06/2022
    Záchrana alebo symptóm nefunkčných inštitúcií? Už sme si na Slovensku zvykli na obrazy pomalého a potupného zániku ikonických stavieb. Vyvlastnenie je ale nástroj, ktorý si našinec spája skôr s totalitnými režimami minulosti. Dal by sa tento inštitút využiť práve na záchranu pamiatok? Mnohé príklady zo zahraničia ukazujú, že áno. Naozaj vyspelé spoločnosti s fungujúcimi inštitúciami […]

RSS Alarm

  • Další generace pozná, jaké je to bojovat za právo na interrupce. Já jsem na to připravena 25/06/2022
    Americké protipotratové tažení vyvrcholilo. Podle organizace Planned Parenthood se zamezení bezpečného přístupu k interrupcím bude týkat až 36 milionů žen.
  • Burek, Stalin a pan Krokodýl: Lea Ypi a dospívání mezi komunismem, neoliberalismem a občanskou válkou 25/06/2022
    Psát autobiografii už po čtyřicítce se může zdát unáhlené. Pokud ale vyrůstáte v komunistické Albánii a během tamějších divokých devadesátek, vzpomínky na „konec dějin“ na knihu vydají.
  • Olomoučtí akademici si stěžují na podprůměrné a nedůstojné platy sociálních a humanitních vědců 24/06/2022
    Nejvyšší zástupci Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci posílají vládě otevřený dopis upozorňující na skandálně nízké platy akademiků pracujících v humanitních a sociálněvědních oborech.

Archív

Tags

1.máj 8.máj Antifašizmus Burič Columbia Mjanmarsko Myanmar Palestina Protest Solidarita Zapatisti
Proudly powered by WordPress | Theme: micro, developed by DevriX.